Krispig gnocchi i tomatsås med brynt saffranssmör

⏱️ 1 timme

En enkel men lyxig italiensk vardagsrätt

Det här är riktig comfort food  – krispig gnocchi, sammetslen tomatsås som doftar saffran och örter som lyfter hela rätten.

Du behöver (2-3 portioner)
  • 40-50 g smör
  • 1 kuvert saffran
  • 1 burk Itigo Arrabbiata
  • 1 paket gnocchi (500 g) – eller hemgjord om tiden och lusten finns
  • Olivolja, till stekning och att ringla över den färdiga tallriken
  • 1 liten vitlöksklyfta,  fint riven
  • Salt & nymalen svartpeppar
  • Finriven Parmigiano Reggiano
  • Ev. lite peperoncino för extra sting
  • Mozzarella (valfritt)
  • Färska örter: basilika, persilja eller varför inte ruccola.
Såhär gör du

Krispa gnocchin

1. Hetta upp olivolja i en stekpanna. Stek den okokta gnocchin på medelhög–hög värme tills den är gyllene, krispig och har fått fin stekyta. Lägg åt sidan.

Brynt saffranssmör med tomat

2. Smält smöret i en kastrull eller stekpanna tills det blir nötbrunt och doftar ljuvligt (vispa hela tiden).

3. Sänk värmen på spisen, tillsätt saffran och Itigo Arrabbiata i saffranssmöret + den finrivna vitlöken och eventuellt en skvätt vatten för en lite lösare konsistens.

4. Låt sjuda försiktigt under omrörning tills smakerna gifter sig.

5. Smaka av med svartpeppar, eventuellt lite salt och peperoncino om du vill ha mer hetta.

Till servering

6. Fördela tomatsåsen i djupa tallrikar.

7. Toppa med den krispiga gnocchin, generöst med Parmigiano Reggiano, eventuellt lite mozzarella, färska gröna örter och avsluta med att ringla över riktigt bra extra jungfruolivolja precis innan servering.

Enkelt och italienskt. Smaklig måltid!

Tips från köket

Servera direkt medan gnocchin fortfarande är krispig.

För en större måltid: duka upp med tomatbruschetta på grovt bröd, vitlöksbröd, en sallad på säsongens blad med generös vinaigrette av extra jungfruolivolja, vinäger, lite dijonsenap och havssalt. Ställ framskålar med oliver, lagrade ostar, kanske några skivor lufttorkad chark – och låt maten få stå framme. Okomplicerat och gjort för att delas runt bordet.